Z Vysočan do Libně

(od pečení chleba až po lokomotivy)


Doba trvání: 1,5 hodiny

Počet zastávek: 8

Délka trasy: 2, 1 km

Přestože jsou Vysočany nerozlučně spjaty s průmyslníkem Emilem Kolbenem, tak za zakladatele místního industriálního města je považován především Bedřich Frey a jeho rodina. V první polovině 19. století zde založil cukrovar, vybudoval místní školu a působil také jako starosta. Později pod jeho vedením vznikla mlékárna v místě, kde se dnes nachází hotel Clarion, která byla v 50. letech přesunuta do Libně. Tyto podniky položily základy průmyslové tradice Vysočan.

Naše cesta nás zavede kolem bývalých Odkolkových mlýnů, dále se podíváme na zbytky vinařských závodů a poté dolů Freyovou ulicí do Libně. Zde se nacházely ČKD Kompresory, Lokomotivka a Praga. Tyto závody představovaly důležitý pilíř průmyslu nejen pro Prahu, ale pro celou Českou, resp. Českolovenskou republiku. Dnes je část těchto míst přeměněna na moderní kancelářské a rezidenční komplexy a industriální duch místa se rychle vytrácí.

Ke staženi: Příspěvek k dějinám ČKD

1. Freyův cukrovar

Bedřich Frey (1800–1878), který původně vlastnil lékárnu U Bílého jednorožce na Staroměstském náměstí, položil v roce 1835 základy prvního průmyslového podniku ve Vysočanech – cukrovaru, jehož architektura byla typickým příkladem empírového stylu. Po přelomu století byla výroba ukončena a v roce 1929 byl cukrovar přestavěn stavebníkem Hejdukem. Areál v průběhu let hostil řadu různých menších firem, včetně továrny Avia, která zde byla založena. Po druhé světové válce byl areál připojen k Odkolkovým mlýnům.

2. Pekárny Odkolek

Sousední pekárny byly postaveny až o téměř 80 let později než Freyův cukrovar. Společnost František Odkolek, která původně sídlila v Sovových mlýnech na Kampě, se v červnu 1912 transformovala na akciovou společnost. V březnu téhož roku byl vytvořen projekt moderní továrny na chléb ve Vysočanech pod vedením vídeňského architekta Huberta Gessnera. Továrna byla spuštěna v březnu 1913 a stala se jednou z největších v Rakousku-Uhersku. Po požáru v květnu 1918 byl areál obnoven. V areálu se nachází také administrativní budova, která si zachovala původní architektonické řešení a jako jediná je památkově chráněna.

3. Vinařské závody – Tauber und Fischl

Vinařské závody firmy Tauber a Fischl se nacházejí ve Vysočanech, kam se firma přestěhovala v roce 1891 z Karlína z obav před povodněmi. Zde vznikl provoz s kapacitou 8000 lahví vína denně a firma se stala významným importérem vín cizích značek. Součástí areálu je i vila majitelů, kde se nacházely byt a kanceláře. V roce 1931 se firma spojila s karlínskou firmou J. B. Fischl a v roce 1933 byla rodina Tauberových z firmy vyplacena. Během války ve vile sídlilo gymnázium a firma hostila společenské akce okupačních úřadů a vojsk. Po válce byl majetek znárodněn a od roku 1954 patřily sklepy pod Pražské vinařské závody. Ty byly zrušeny až v roce 1996.

Vila není památkově chráněna, ale současný vlastník, zdá se, její demolici již neplánuje. Na místě má vyrůst vzdělávací středisko a soukromá univerzita.

4. Výpočetní středisko ČKD

Administrativní budova byla vystavěna podle původního návrhu, který v roce 1983 vytvořila společnost Konstruktiva n.p. Stavba byla realizována v letech 1979 až 1986 a budova byla navržena jako výpočetní centrum pro firmu ČKD Praha. V polovině devadesátých let prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 2003 se stala majetkem Hospodářské komory ČR. Společnost YUGRA ALLIANCE s.r.o. plánuje provést rekonstrukci a přestavbu celé budovy

5. Vysočanský pivovar

Vysočanský pivovar, založený Karlem Spurným v roce 1883, se rozrostl z ruční výroby na parostrojní provoz. Spurný, který byl známý svými odbornými články v oboru pivovarnictví, získal patent na přístroj k měření mladiny. Pivovar fungoval do roku 1914, poté zde byl provozován pouze hostinec a později hudební škola. Západní polovina budov byla v roce 1956 zdemolována při rozšiřování ulice Freyova (tehdy Klímova). Areál byl zachráněn v 90. letech stavební společností ZUKR a dnes zde sídlí různé firmy a restaurace s hotelem.

6. Lidový dům ve Vysočanech

Lidový dům ve Vysočanech, postavený v roce 1924, je dřevěná hala s ocelovou konstrukcí a bočními přízemními křídly. Tento objekt je dokladem politických dějin Československa a byl chráněn jako “památka dělnického hnutí”. Byl místem konání VI. sjezdu KSČ a jarních komunistických slavností. Po dokončení stavby a rozpadu ČSDSD (Československá sociálně demokratická strana dělnická) roku 1921 přešel Lidový dům do majetku KSČ. Až do války sloužil také jako divadelní sál a po válce zde byl sklad zeleniny. Roku 1981 byl opraven a navrácen původnímu účelu. V roce 1984 vznikla studie adaptace prostoru pro kulturní účely. Po roce 1990 byl objekt privatizován a galerie zanikla. Budova je dnes kulturní památkou.

7. ČKD Kompresory

Společnost ČKD KOMPRESORY, přední výrobce vícestupňových odstředivých průmyslových kompresorů, byla založena v roce 1927 v Praze. V roce 2013 ji koupila skotská skupina Howden, vlastněná americkým koncernem Colfax za 57 milionů dolarů. Firma se následně přejmenovala na Howden ČKD Compressors s.r.o. a pokračovala ve výrobě kompresorů pro těžbu ropy, petrochemii, energetiku a ocelářství. Výroba se před pár lety přesunula za Prahu a na místě původních průmyslových hal má vzniknout nová čtvrť. Tato akvizice posílila pozici Howdenu v segmentu kompresorů a rozšířila jeho geografickou působnost v Rusku a východní Evropě.

8. Automobilka Praga

První českomoravská továrna na stroje založila v roce 1907 oddělení pro výrobu automobilů značky Praga. Od roku 1910 nesla tato dceřiná společnost název Praga a roku 1913 pro ni firma Karla Skorkovského postavila železobetonový sál. Ředitel automobilky Josef Havránek rozhodl o rozšíření výrobní kapacity pomocí šestipodlažní budovy. V roce 1916 byl postaven suterén budovy a byly zde poprvé v Rakousku-Uhersku použity ploché stropy na hřibových hlavicích. Tato jedinečná stavba, známá jako „mrakodrap“, byla bohužel zbořena v roce 2002.

Jediná zbylá budova patřící do komplexu se nachází v těsném sousedství. Její osud je ale velmi nejistý vzhledem k okolní masivní výstavbě.


Co na vycházce uvidíte


Kniha právě v prodeji!

DO KOLBENKY

Architektura, co dala život umění

Do Kolbenky

Další vycházky: